Jean-Yves Le Drian

Biography

Jean-Yves Le Drian was born on 30 June 1947 in Lorient (Morbihan Department)

Ministerial positions

• Minister for Europe and Foreign Affairs since May 2017
• Minister of Defence, April 2014-May 2017
• Minister of Defence, May 2012-March 2014
• Minister of State for Marine Affairs, attached to the Minister for Infrastructure, Housing, Transport and Space, 1991-1992

Elected positions

• President of the Regional Council of Brittany, 2004-2012
• Brittany Regional Councillor, 1998-2004
• National Assembly Deputy for the Morbihan Department, 1978-1991 and 1997-2007
• Mayor of Lorient (Morbihan Department), 1981-1998
• Municipal Councillor in Lorient (Morbihan Department), 1977-2004

Other positions

• President of the Conference of Peripheral Maritime Regions of Europe (CPMR), 2010
• President of the Pays de Lorient inter-municipal community (6 municipalities), then of the Pays de Lorient District (10 municipalities) and of the Pays de Lorient Urban Community (19 municipalities), 1983-2004
• Vice-President of the French Delegation to the European Committee of the Regions, 2005
• Representative for the Regions at the Board of the European Committee of the Regions, since 2005

Career

• Academic, since 1973
• Honorary National Education Inspector-General, since 1993

Education

• Holder of the Agrégation in History

SITE MAP